Masz pytania? Zadzwoń!

Szeregówki – dobry czy zły pomysł?

nowe szeregówki w rzeszowie

Wybór własnego lokum, które stanie się naszym gniazdkiem na wiele następnych lat, nie jest sprawą prostą. Najczęściej musimy wybierać między domem wolnostojącym, który jest usytuowany na obrzeżach miasta, a mieszkaniem w bloku – choć bliżej do centrum, to brak jest przestrzeni i prywatności. Ostatnio coraz popularniejsza staje się opcja plasująca się między domem wolnostojącym a mieszkaniem w bloku, czyli mieszkanie w szeregówce.

Trochę jak dom, a trochę jak mieszkanie

Mieszkanie z ogródkiem na parterze w szeregówce to tak naprawdę dom z własnym wejściem i bardzo często z wydzielonym fragmentem zieleni. Można tam swobodnie zasadzić niewielkie krzewy lub drzewa ozdobne albo ustawić huśtawkę czy stolik do wieczornych spotkań. Warunki zamieszkania w szeregówce są zbliżone do tych, które możemy spotkać w domu wolnostojącym, ale główna różnica tkwi w tym, że za ścianą mamy sąsiadów. Mamy jednak znacznie więcej swobody, ponieważ nikt nad nami nie mieszka, a od sąsiadów oddziela nas płot.

Lokalizacja to wielki plus

Najczęściej domy szeregowe zlokalizowane są na obrzeżach miasta na nowoczesnych osiedlach. Deweloperzy do naszej dyspozycji oddają pełną infrastrukturę osiedlową z wydzielonymi miejscami parkingowymi, placami zabaw dla dzieci oraz sklepami lub kawiarniami. Ważne jest jednak to, że domy szeregowe nie znajdują się w ścisłym centrum, więc nie musimy przejmować się hałasem. Osiedla z domami szeregowymi są doskonale skomunikowane z centrum miasta, więc bez problemu dojedziemy do najważniejszych miejsc w mieście przy pomocy transportu miejskiego. Jeśli wolimy korzystać z własnego środka lokomocji, to też nie jest problem – drogi dojazdowe do głównych ulic miejskich powstają równolegle z osiedlami.

Są też wady

Największą wadą mieszkań w zabudowie szeregowej jest brak możliwości w zindywidualizowaniu projektu. Wszystkie mieszkania mają ujednolicony projekt elewacji. Z jednej strony to zapewnia spójność, ale z drugiej pozbawia przyszłych właścicieli możliwości wyboru projektu frontu i dopasowania go do indywidualnych potrzeb. Jeśli zaś chodzi o wnętrze mieszkań szeregowych – mamy tu całkowitą dowolność. Dla wielu osób decydujących się na zamieszkanie w zabudowie szeregowej liczy się to, że tego rodzaju osiedla są zazwyczaj zamknięte, a mieszkańcy zaczynają tworzyć zwartą społeczność lokalną. Dzięki temu można poczuć się bezpiecznie i jednocześnie znacznie swobodniej niż w przypadku tradycyjnych mieszkań.

Scroll to Top