Szeregówki – dobry czy zły pomysł?
Wybór własnego lokum, które stanie się naszym gniazdkiem na wiele następnych lat, nie jest sprawą prostą. Najczęściej musimy wybierać między domem wolnostojącym, który jest usytuowany na obrzeżach miasta, a mieszkaniem w bloku – choć bliżej do centrum, to brak jest przestrzeni i prywatności. Ostatnio coraz popularniejsza staje się opcja plasująca się między domem wolnostojącym a mieszkaniem w bloku, czyli mieszkanie w szeregówce.
Trochę jak dom, a trochę jak mieszkanie
Mieszkanie z ogródkiem na parterze w szeregówce to tak naprawdę dom z własnym wejściem i bardzo często z wydzielonym fragmentem zieleni. Można tam swobodnie zasadzić niewielkie krzewy lub drzewa ozdobne albo ustawić huśtawkę czy stolik do wieczornych spotkań. Warunki zamieszkania w szeregówce są zbliżone do tych, które możemy spotkać w domu wolnostojącym, ale główna różnica tkwi w tym, że za ścianą mamy sąsiadów. Mamy jednak znacznie więcej swobody, ponieważ nikt nad nami nie mieszka, a od sąsiadów oddziela nas płot.
Lokalizacja to wielki plus
Najczęściej domy szeregowe zlokalizowane są na obrzeżach miasta na nowoczesnych osiedlach. Deweloperzy do naszej dyspozycji oddają pełną infrastrukturę osiedlową z wydzielonymi miejscami parkingowymi, placami zabaw dla dzieci oraz sklepami lub kawiarniami. Ważne jest jednak to, że domy szeregowe nie znajdują się w ścisłym centrum, więc nie musimy przejmować się hałasem. Osiedla z domami szeregowymi są doskonale skomunikowane z centrum miasta, więc bez problemu dojedziemy do najważniejszych miejsc w mieście przy pomocy transportu miejskiego. Jeśli wolimy korzystać z własnego środka lokomocji, to też nie jest problem – drogi dojazdowe do głównych ulic miejskich powstają równolegle z osiedlami.
Są też wady
Największą wadą mieszkań w zabudowie szeregowej jest brak możliwości w zindywidualizowaniu projektu. Wszystkie mieszkania mają ujednolicony projekt elewacji. Z jednej strony to zapewnia spójność, ale z drugiej pozbawia przyszłych właścicieli możliwości wyboru projektu frontu i dopasowania go do indywidualnych potrzeb. Jeśli zaś chodzi o wnętrze mieszkań szeregowych – mamy tu całkowitą dowolność. Dla wielu osób decydujących się na zamieszkanie w zabudowie szeregowej liczy się to, że tego rodzaju osiedla są zazwyczaj zamknięte, a mieszkańcy zaczynają tworzyć zwartą społeczność lokalną. Dzięki temu można poczuć się bezpiecznie i jednocześnie znacznie swobodniej niż w przypadku tradycyjnych mieszkań.