mieszkaniowy rachunek powierniczy

Rachunek powierniczy – obowiązek deweloperów

 

Wiele osób, które zastanawia się nad kupnem własnego lokum, zadaje sobie pytanie, czy pieniądze, które powierzy deweloperowi, będą u niego bezpieczne. Jak się okazuje, w zabezpieczeniu naszych pieniędzy z pomocą przychodzą instytucje zewnętrzne.

Twoje pieniądze zawsze bezpieczne

Czy wiesz o tym, że każdy deweloper ma obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego? Taki obowiązek narzuca Ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 roku. Rachunek powierniczy powinien być prowadzony dla każdej inwestycji osobno. Mieszkaniowy rachunek powierniczy to specjalny rodzaj rachunku bankowego, na który osoby kupujące mieszkanie dokonują regularnych wpłat pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem danej inwestycji, czyli na budowę i wykończenie lokali mieszkalnych. Deweloper otrzymuje środki pieniężne od banku systematycznie wraz z postępem prac budowlanych. Bank weryfikuje każdy zakończony etap przedsięwzięcia, ale także sposób wykorzystania środków z rachunku powierniczego. Co brane jest pod uwagę? Na przykład to, czy otrzymane pieniądze zostały wydane na właściwy cel zgodny z aktualnym etapem budowy. Dzięki takiej kontroli bank zapewnia odpowiednią ochronę interesom klientów i środkom zgromadzonym na poczet wybranego lokalu.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

 

Rachunek otwarty czy zamknięty?

W transakcjach deweloperskich stosowane są dwa rodzaje rachunków powierniczych: otwarty i zamknięty. Cechą łączącą oba rodzaje rachunków powierniczych jest fakt, że wypłata jakichkolwiek środków następuje dopiero po spełnieniu przez dewelopera uzgodnionych wcześniej warunków umowy. Jeśli mamy do czynienia z rachunkiem otwartym przedstawiciel Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na miejscu budowy sprawdza jakość wykonania prac w ramach danego etapu, a także zgodność z założeniami harmonogramu. W przypadku, gdy deweloper nie wywiąże się z warunków przyjętych w umowie lub prace nie będą postępować zgodnie z harmonogramem, wówczas bank może wstrzymać wypłatę środków na dalszą budowę. Jeśli nasze pieniądze są zabezpieczone na zamkniętym rachunku powierniczym, wówczas wypłata dla dewelopera następuje dopiero po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu praw do danego lokalu na nabywcę. Mówiąc inaczej – deweloper otrzyma pieniądze za swoją pracę dopiero wówczas, gdy bank otrzyma odpis aktu notarialnego umowy nabycia danej nieruchomości.
Jak zatem widać, pieniądze, które pozwolą nam na zakup własnego wymarzonego lokum, są całkowicie bezpieczne. W naszym imieniu instytucje zewnętrzne sprawdzają, budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i czy nikt nie sprzeniewierzy naszych pieniędzy.

Scroll to Top