Masz pytania? Zadzwoń!

Nowe mieszkania pod wynajem
to pewna inwestycja

nowe mieszkania pod wynajem

Nowe mieszkanie, które później będziemy wynajmować, to pewna inwestycja, której nie warto pomijać. Zakup nowego mieszkania pod wynajem to jednak poważna decyzja, więc dobrze jest wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników, by nasza inwestycja nie przeobraziła się w problem generujący same straty.

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem

Choć kupno nowego mieszkania od dewelopera pod wynajem jest bardzo pewną inwestycją. Przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał u nas zamieszka. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta zwraca się przez wiele lat. Po odliczeniu podatku dochodowego wielkość miesięcznego czynszu może wynosić około 0,5% początkowej wartości nieruchomości. Przy takim przeliczniku zakup mieszkania teoretycznie zwróci się nam po około 16-17 latach. Okazuje się jednak, że koszty związane z wynajmem nowej nieruchomości są znacznie większe. Musimy bowiem płacić czynsz do wspólnoty mieszkaniowej, opłacać fundusz remontowy dla całego budynku, a także inwestować w przyzwoity stan samego mieszkania – bez tego atrakcyjność i wartość lokum znacznie spada. Ponadto warto ubezpieczyć nasze mieszkanie na wypadek nieszczęśliwej awarii. Oprócz kwestii finansowych dobrze jest mieć na uwadze, że musimy poświęcić czas na dodawanie ogłoszeń o wynajmie, rozmawiać i spotykać się z najemcami. Okazuje się zatem, że w wynajęcie mieszkania wkładamy znacznie więcej, niż zakładaliśmy na samym początku. Przy tak szczegółowych obliczeniach zwrot z inwestycji w nowe mieszkanie otrzymujemy po około 20-25 latach. Jeśli w zakupie nowego mieszkania posiłkujemy się kredytem mieszkaniowym, to okres ten wydłuża się o kolejne 10 lat. Zakup nowego mieszkania pod wynajem to jednak nadal dobra inwestycja – nasze pieniądze są co prawda zamrożone, ale w każdej chwili mamy stosowne zabezpieczenie majątkowe, które możemy sprzedać.

Zastanów się, komu wynajmiesz

Jeśli kupujemy nowe mieszkanie, które następnie chcemy wynająć, od razu w naszej głowie powinien pojawić się pomysł, dla kogo to lokum będzie przeznaczone. Kiedy szukamy mieszkania na wynajem, musimy kierować się przede wszystkim potrzebami naszych przyszłych najemców. Kogo możemy brać pod uwagę?

Studenci – na zakup mieszkania dedykowanego osobom studiującym warto decydować się wyłącznie w przypadku miast będących ośrodkami uniwersyteckimi. Studenci potrzebują miejsca, w którym będą mogli odciąć się od reszty lokatorów, więc warto szukać nowych mieszkań z oddzielnymi pokojami. Osoby studiujące potrzebują dogodnych warunków dojazdu do uczelni i w stronę bardziej rozrywkowego centrum miasta. Studenci nie będą zwracać uwagi na tzw. przynależności mieszkaniowe, na przykład garaże lub piwnice.

Rodziny – to druga najliczniejsza grupa wynajmujących. Znajdą się tu przede wszystkim młode małżeństwa z małymi dziećmi. Dla nich wynajem mieszkania ma być stanem przejściowym przed zakupem własnego lokum. Dla rodzin z dziećmi ważne będzie bezpieczeństwo i dogodne warunki dla dzieci – idealnym rozwiązaniem będą mieszkania z garażem, miejsce parkingowe pod blokiem na duży rodzinny samochód, schowek piwniczny na przechowywanie łóżeczek, wózków czy rowerów. Rodziny z dziećmi potrzebują miejsca do zabaw, najlepiej oddalonego od ruchliwych ulic.

Osoby samotne – do tej grupy zaliczamy singli lub o osoby w związkach, które nie założyły jeszcze rodziny, a także tych, którzy z różnych powodów prowadzą samotny tryb życia. Takie osoby stawiają na dogodną dla siebie przestrzeń, która wcale nie musi być bardzo duża.

Kupno nowego mieszkania pod wynajem opłaca się tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie opłacać je równoległe ze zobowiązaniami za lokum, w którym obecnie zamieszkujemy. To jednak jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie własnych pieniędzy.

Scroll to Top